TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Zamba.pl to serwis społecznościowy, dzięki któremu poznasz nowe osoby, odnajdziesz znajomych i dowiesz się co inni myślą o Tobie. Aby dołączyć do innych użytkowników serwisu zarejestruj się!
caroola888 blog

Pamięć o zmarłych...

Nie wiem kiedy ten czas zleciał, ale minął już rok od mojego pierwszolistopadowego posta.
I znów wybieramy się na groby naszych bliskich. Będziemy kłaść wieńce i znicze, zaś niektórzy z nas spotkają się z pozostałą częścią rodziny.

Przez myśl przechodzi jednak pytanie: czym dla nas jest to święto?
Dr Robert Wyszyński (socjolog z UW) w wywiadzie twierdzi, że dziś 'nie mamy kultu zmarłych, lecz kult grobów' (cały tekst można przeczytać TUTAJ).

Wspomina on o skomercjalizowaniu świąt ogólnie; o wielu straganach, na których znajdują się już nie tylko świeczki, kwiaty i zapalniczki. Tak jakby ludzie całkiem się w tym zatracili i zapomnieli, co tak naprawdę jest tutaj ważne.

stragan.jpg
foto: wspolczesna.plDobrze jednak, że przynajmniej pamiętamy. Chociaż w ten jeden dzień nagrobki są, przynajmniej w znacznej większości, posprzątane; znicze - pozapalane; kwiaty - wymienione. To wszystko, nawet jeśli jest trochę wymuszone, świadczy o naszej pamięci. O tym, że jednak gdzieś tam, w środku, nie zapomnieliśmy. Nawet jeśli między jedną a drugą budką stoją pierwsze choinki, a znicze są w kształcie Świętego Mikołaja.
T o n i e w a ż n e. Jesteśmy przecież świadomi. Dlatego wybieramy to, co uważamy za stosowne. I dajemy znać tym na górze, że pamiętamy. Bowiem teraz jeszcze jesteśmy tutaj - na dole. Kiedyś jednak przecież sami znajdziemy się po drugiej stronie tego świata... i oby wtedy o nas, ktokolwiek, pamiętał.

znicz.jpg
foto:stuknieta-wariatka.pinger.pl

---
korolowa.blogspot.com

Tagi:

 
Fajne
oceny pozytywne: 5  |  oceny negatywne: 0

Dodaj komentarz:

aninaj1 (64)
Wiesz powiem szczerze że miałam dzisiaj poczucie winy że nie odwiedziłam grobów moich bliskich, ale jestem daleko od domku. Z moim lubym byliśmy po obiedzie na cmentarzu w Manchesterze , cmentarz duży stary i groby w większości zaniedbane kilka nawet uprzątnełam bo czułam taką potrzebę,w Anglii nie obchodzi się dnia Wszystkich Świętych prędzej Zaduszki, zaświeciliśmy u smarłej żony mojego Antka i symboliczne zniczę na innych grobach. Moi bliscy których kochałam a odeszli do wieczności są w moim sercu. Zgadzam się z tym co napisałaś...Pozdrawiam:)
#1, 01.11.2013 - 20:01
Jeśli ktoś nie ma możliwości przyjazdu, to co innego. Zawsze można to zrobić w inny dzień, albo - jak Pani wspomniała - po prostu pamiętać, głęboko w sercu. Uprzątnięcie grobu nieznanej osobie to i tak rzadkość i bardzo miły odruch, również ukazujący pamięć. Pozdrawiam serdecznie !
01.11.2013 - 20:14