TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Zamba.pl to serwis społecznościowy, dzięki któremu poznasz nowe osoby, odnajdziesz znajomych i dowiesz się co inni myślą o Tobie. Aby dołączyć do innych użytkowników serwisu zarejestruj się!
aninaj1 blog

„W maju jak w raju...”

Od wielu lat maj kojarzył mi się z kwitnącymi kasztanowcami, maturami i wybuchającą jak wulkan przyrodą zbudzoną do życia z zimowego snu. To najpiękniejszy miesiąc w roku. Miesiąc soczystej zieleni, błękitnego nieba, kwitnących drzew i cudownych zapachów. Jak mawiają poeci to również miesiąc miłości i gorących uczuć. Mieszkamy na skraju lasu wśród pól zielonych i łąk pachnących i natura w maju jest tutaj tak spektakularna. Pewnie nie tylko mnie maj potrafi oszołomić swoją urodą.

Czy maj jest piękny? -
Właśnie -
Jak Andersena baśnie.
Oczami róż, stokrotek
Patrzy na słońce złote
Usypia we dnie sowy,
Na lipie, na wiekowej.
I poi konie w stawie
Gdy wieczór idzie na wieś.
W sieć wielką słońce łowi
A później wieczorowi
Na srebrnych skrzypkach z bajek
Gra słowik - nocny grajek
Maj jest piękny, zielony
Słowiki srebrzą klony
Nie farbą, ale śpiewem,
Gdy fruwa noc nad drzewem.
Tysiące kwiatów rośnie
Wpatrzonych w oczy wiośnie.
Patrzą gdy słońce wstaje -
Świtem, rosą, majem.

( autor nieznany)

Maj to również okres kwitnienia olbrzymiej rodziny lilaków popularnie zwanych bzem. Bzy zawsze przypominają mi rodzinny dom i nasz ogród!. Kiedy byłam mała, nasz dom stale napełniony był bukietami i ten cudowny ich zapach... który i dzisiaj w naszym ogrodzie się unosi w powietrzu, zwłaszcza wieczorem jest bardzo intensywny. Kolor kwiatów od białego, po jasnoniebieski, niebieski, granatowy, jasnofioletowy, różowy aż po odcienie purpury. Tylko kilka z naszych lilaków to szlachetne odmiany rosną jak drzewka, pozostałe to hybrydy ich mutacja i nie szlachetność mnie zachwyca a zwłaszcza te o rzadkich odcieniach, rosną w formie drzewek i krzewów . Jest wiele odmian lilaków od pojedynczych, półpełnych i pełnych, wczesnych i późnych, ich okres kwitnienia rozciąga się w czasie i może nawet osiągnąć trzy miesiące. Kolor bzu i jego zapach może zależeć od pogody poprzedniego lata, im bardziej umiarkowanie słoneczna i wilgotna pogoda tym bardziej intensywne kolory i zapachy bzu.


Pachnące bukiety ze świeżych majowych kwiatów to doskonały sposób na ożywienie wnętrza i wprowadzenie do pomieszczenia ciepłej rodzinnej atmosfery. Każdy z nas w inny sposób odbiera zapachy i każdy z nas ma odmienny ulubiony aromat. Kolorowe bukiety i zapach bzów jest tak słodki i pyszny...Wow... idealnie pasuje do dekoracji stołu przy którym spożywamy posiłki. Taki piękny akcent w domu natychmiast poprawia nastrój i wprowadza przyjemną atmosferę.


Więc cieszmy się, majem. Rozkoszujmy się jego przyrodą – soczystą, zieloną, świeżą, niepowtarzalną, kwitnącym kwieciem i śpiewającymi ptaszkami , bo na to cudowne zjawisko przyjdzie nam czekać do następnego roku.

Majowo cieplutko Pozdrawiam:)
 
Fajne
oceny pozytywne: 13  |  oceny negatywne: 1

Dodaj komentarz:

jacek1 (39)
:-)
#2, 12.05.2015 - 21:18
*BYE* *YAHOO*
13.05.2015 - 13:58
Piękne !
#1, 06.05.2015 - 18:34
Dziękuję serdecznie, maj jest piękny!!!:) Pozdrawiam cieplutko:)
09.05.2015 - 10:41