TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Zamba.pl to serwis społecznościowy, dzięki któremu poznasz nowe osoby, odnajdziesz znajomych i dowiesz się co inni myślą o Tobie. Aby dołączyć do innych użytkowników serwisu zarejestruj się!
SenCarfray blog
DEKALOG INTERNAUTY

Zamieszczony na tej stronie "DEKALOG INTERNAUTY" został opublikowany na łamach Kwartalnika Fundacji "Opoka" w numerze 3/2002(10)..

1. Nie traktuj komputera jak bożka.
W naszej codzienności nie otaczamy boską czcią żadnego przedmiotu w sposób świadomy, to jednak mogą zaistnieć takie sytuacje, w których każdą wolną chwilę spędzamy przed komputerem. Nie jest to samo w sobie złe, ale może być początkiem zaniedbań np.: stwierdzamy, że brakuje nam czasu na modlitwę, lekturę Pisma świętego i inne formy troski o naszą wiarę.
2. Miej świadomość, po co przed nim zasiadasz.
Wydaje się, że nasze czynności wykonujemy bardziej lub mniej świadomie, czasem mimo woli. Ta rada przypomina, aby w każdym naszym działaniu "włączyć" świadomość i zapytać siebie po co ja to robię??? Zwłaszcza przed komputerem.

3. Pamiętaj, że za drzwiami internetu nie wszystko jest dobre.
Myślę, że internet sam w sobie nie jest zły podobnie jak wiele innych wynalazków. Jednak to czy, będzie on źródłem dobra czy zła zależy od człowieka. W internecie możemy więc spotkać różne wartości. Idź za dobrem - unikaj zła.

4. Czuwaj nad tym, co robi twoje dziecko; poszerzaj swoją wiedzę

Jestem przekonany, że szczególnie młode pokolenie jest podatne na wzorce proponowane przez środki społecznego przekazu. Trzeba więc zatroszczyć się o to, aby właśnie ono było jak najmniej narażone na zgorszenie i złe przykłady, które w sieci są liczne, bo przecież nie można sprawdzić milionów bajtów.

5. Nie zabijaj czasu i talentów przed komputerem.
Komputer jak każda rzecz może być wykorzystywana do różnych celów. Czas spędzony przed monitorem i klawiaturą powinien przynosić konkretne owoce. Doświadczenie, pomoc w pracy i kształceniu, itp. Trzeba być bardzo ostrożnym, aby czas z komputerem nie stał się pierwszoplanowym w naszej codzienności kosztem rodzinnych i przyjacielskich rozmów oraz spotkań.

6. Nie lekceważ zagrożeń płynących z sieci.
Zgodnie z punktem "3", że nie wszystko w internecie jest dobre, konieczna jest samokontrola. Nawet jeśli jesteś pewny, że nic nie jest w stanie Cię zdemoralizować uważaj na to co oglądasz, co czytasz i czego słuchasz. Każdy kto chodzi w błocie /zło/ nawet jeśli będzie bardzo ostrożny to prędzej czy później się splami.

7. Nie - piractwu i hakerom.
Uważam ten punkt za jasny i klarowny dlatego pozostawię go bez komentarza. Gdyby ktoś uważał inaczej - zapraszam do podzielenia się swoim zdaniem. Mój adres mail - na głównej stronie.

8. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w kontaktach internetowych.
Ostrożności nigdy za wiele. Sieć internetu pozwala zachować anonimowość. Wiele osób zwłaszcza na "czatach" stara się być kimś innym niż w rzeczywistości. Spotkałem się ze stwierdzeniem: " czat to kraina schizofrenii." Oczywiście nie jest to regułą, ale przyznasz, że to stwierdzenie daje do myślenia.

9. Nie zaniedbuj czynienia dobra za pośrednictwem sieci.

Mimo wielu zagrożeń w sieci można za jej pośrednictwem uczynić wiele dobra dla innych. Pomagać należy zawsze. Trzeba to czynić roztropnie.

10. Ani nie zastępuj przyjaciół komputerem.

Tu proponuję prosty test. Sprawdź proszę ilu masz znajomych w sieci, a ilu w swoim środowisku. Jeśli tych pierwszych jest więcej odczytaj to jako sygnał ostrzegawczy, że coś w tym wszystkim nie gra.
 
Fajne
oceny pozytywne: 11  |  oceny negatywne: 0

Dodaj komentarz:

Znowu za duzo czytania
#2, 09.10.2015 - 22:58
Należy nauczyć się czytać płynnie.
Praktyka czyni mistrza.
10.10.2015 - 12:06
beciaa123 (59)
super pozdrawiam
#1, 08.10.2015 - 19:53
Również pozdrawiam.
08.10.2015 - 19:57
 

Użytkownik
Blogi: tagi