TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Zamba.pl to serwis społecznościowy, dzięki któremu poznasz nowe osoby, odnajdziesz znajomych i dowiesz się co inni myślą o Tobie. Aby dołączyć do innych użytkowników serwisu zarejestruj się!
ala34 blog

Atrakcyjność fizyczna a kontakty społeczne

Wygląd jest jednym z najważniejszych elementów kierowania wrażeniem oraz poznawania innych osób. Ciało stanowi zatem przedmiot zainteresowania nie tylko jednostki, ale i grupy społecznej. Sylwetka, jej proporcje, postawa, gesty wyznaczają bieg wzajemnych kontaktów. Zjawisko to powszechnie występuje w świecie przyrody. Atrakcyjność fizyczna człowieka, z którym wchodzimy we wzajemną interakcję jest bez wątpienia czynnikiem, który w istotny sposób wpływa na sądy o nim wydawane, które nie zawsze jednak są trafne. Żywimy bowiem przekonanie, że wszystko, co piękne, jest dobre i inteligentne, milsze i szczęśliwsze nawet wtedy, gdy nie mamy obiektywnej podstawy do takich sądów .

Jeśli chcesz przebić się w dzisiejszym, zdominowanym przez media elektroniczne społeczeństwie, dobry wygląd nie zaszkodzi. Prawda jest taka, że jeśli nie jesteś ani trochę atrakcyjny, będziesz się musiał więcej starać i wykazać więcej sprytu. Dzieje się tak w wielu dziedzinach życia. Powodem tego jest fakt, że atrakcyjność fizyczna jest pociągająca dla innych osób. Badania psychologów i socjologów dokumentują, że dobra prezencja ułatwia wiele życiowych zadań od załatwienia sprawy w urzędzie przez znalezienie pracy do korzystniejszej sprzedaży lub kupna samochodu. Żyjemy w społeczeństwie konsumpcyjnym, w którym ludzie coraz częściej postrzegani są przez pryzmat swoich ciał. Tożsamość ciała stała się ciałem tożsamości, Tożsamość jest wówczas uosabiana przez różnorodne wizualne reprezentacje. Jednostka tworzy własną tożsamość poprzez konstruowanie wizualnego image'u swojego estetycznego i seksualnego, odpowiednio przestrojonego ciała . Szczęściem jest, że oby, które nie spełniają kulturowych wymogów piękna, mogą także odnieść sukces życiowy, bazując wyłącznie na przymiotach swej osobowości. Oznacza to jednak większy nakład pracy, ponieważ nie otrzymują „bonusu” za wygląd.

Atrakcyjność fizyczna, choć jest wartością powszechnie pożądaną, nie ma jednorodnego charakteru. Wraz ze zmianą subiektywnego celu wnoszonego przez podmiot w interakcjizmienia się również istota samej atrakcyjności fizycznej. Na przykład w osobach, z którymi mamy mieć kontakt biznesowy cenimy profesjonalizm i uczciwość. Bez względu na to, jakie kryteria stosujemy wrażenie jest natychmiastowe. Odrzucamy wszystkich, którzy nie spełniają naszych standardów .

Od wczesnego dzieciństwa uczymy się, że to, co piękne, jest dobre (na przykład Królewna Śnieżka), a to, co złe, brzydkie (na przykład Baba Jaga). Zdecydowanie rzadziej pozytywny bohater nie jest atrakcyjny, przykładem tu może być Shrek. W procesie wychowania dość często stosuje się względem dzieci określeń i zwrotów, które te przekonania wzmacniają. Opiekun karzący dziecko często mówi: „Jesteś brzydki”. Opiekun nagradzający odwołuje się z kolei do pojęć przywołujących na myśl piękno, np. „jesteś moją królewną”. Ponadto dzieci często naśladują stosunek dorosłych do innych osób, Ci zaś w swoich sądach nie są wolni od kierowania się kryterium atrakcyjności.

W miarę dojrzewania struktur osobowości i zdobywania życiowych doświadczeń weryfikujemy częściowo te przekonania, aczkolwiek „ja fizyczne” pozostaje do końca naszych dni istotnym elementem tożsamości, znaczącym wymiarem samooceny oraz pośrednikiem w kontaktach społecznych. 
Fajne
oceny pozytywne: 5  |  oceny negatywne: 0

Dodaj komentarz:

kris69 (49)
#3, 06.08.2018 - 21:48
............ ............
#2, 05.08.2018 - 20:23
05.08.2018 - 21:51
NIE wszystko złoto co się świeci , a jak już zaświeci a o tworzy pyska to czasami CZAR pryska i wtedy świecące złoto szybko przestaje świecić
#1, 03.08.2018 - 23:06
Mówimy też: "Jak Cię ,widzą tak cię piszą". Sztuką jest podtrzymanie efektu "wow" na dużej niż tylko chwila ale to już osobna historia.
05.08.2018 - 18:43
 

Użytkownik
offline
offline ala34 (34)
Polska, woj. śląskie, Siemianowice ŚląskieBlogi: tagi
brak tagów
Archiwum wpisów