TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Zamba.pl to serwis społecznościowy, dzięki któremu poznasz nowe osoby, odnajdziesz znajomych i dowiesz się co inni myślą o Tobie. Aby dołączyć do innych użytkowników serwisu zarejestruj się!
svetomir blog

Niby-bajka o abba Fineasie i nagich pustelnikach

Opowiadano taką rzecz o abba Fineasie. Pewnego razu szedł on przez pustynię razem z kilkoma swoimi uczniami. Gdy sie zbliżał wieczór zaczęli sie rozglądać za miejscem, w którym mogliby przenocować. Wtedy ujrzeli niewielki, porośnięty rzadkim zagajnikiem pagórek. Na jego zboczach widać było pewną liczbę jaskiń. Nasi podróżnicy postanowili się tam zatrzymać....
nagi mnich

Opowiadano taką rzecz o abba Fineasie. Pewnego razu szedł on przez pustynię razem z kilkoma swoimi uczniami. Gdy sie zbliżał wieczór zaczęli sie rozglądać za miejscem, w którym mogliby przenocować. Wtedy ujrzeli niewielki, porośnięty rzadkim zagajnikiem pagórek. Na jego zboczach widać było pewną liczbę jaskiń. Nasi podróżnicy postanowili się tam zatrzymać.


Okazało się, że jaskinie są zamieszkałe przez pięciu pustelników. Każdy z nich zajmował jedna małą grotę, największa zaś służyła za kaplicę. Kilka wolnych grot czekało na zbłąkanych pielgrzymów. Pustelnicy jedli korzonki i igły drzew, pili wodę ze strumienia, wypływającego ze szczytu wzgórza i codziennie odmawiali cały psałterz. Nie mieli wśród siebie duchownego,raz w roku przychodził do nich kapłan z miasta, spowiadał ich i sprawował Świętą Liturgię w ich kaplicy. Oni sami nigdy nie opuszczali swojego eremu. Zmarłych współbraci grzebali u stóp pagórka. Tym co ich odróżniało od innych anachoretów z Wielkiej Pustyni, było to, że nie nosili żadnych szat. Chodzili nago, a przyrodzenie zasłaniali swymi długimi brodami. Toteż nie przyjmowali do swojego grona ludzi prosto ze świata, ale tylko zaprawionych w boju pustelników, którzy zdąrzyli juz się dorobić brody do pasa.


Gdy to abba Fineas zobaczył, był bardzo zgorszony. Uważał on bowiem, ze tylko szczelne odzienie chroni człowieka przed grzechem śmiertelnym. Swoim uczniom kazał nosić habity do ziemi i kaptury do pasa, prawie zasłaniające oczy. Gdy jego erem odwiedzali świeccy nie wpuszczał takich, którzy nie mieli zasłoniętych łokci kolan i przynajmniej połowy szyji.


Nic więc dziwnego, ze nagi mnich był dla niego nieledwie bluźnierstwem. Modlitwę nago uznał za świętokradzką. Pomyślał, ze nie może z tego miejsca odejść, dopóki jego mieszkańców nie nawróci na dobrą drogę. Nauczał ich przez trzy dni i trzy noce, aż ich do swoich racji przekonał. Gdy stamtąd odszedł, juz tam nigdy nie wrócił i o tych eremitach nigdy juz nie usłyszał, a szkoda, bo może by coś do niego dotarło


Po tym wydarzeniu mnisi zaczęli nosić habity, a żeby nie chodzić do miasta po zakupy, sami uprawiali len, przędli, tkali i szyli. Pochłaniało im to tyle czasu, że na odmówienie całego psałterza potrzebowali już teraz trzech dni, a nie jednego. Za to coraz częściej nachodziły ich myśli o sprawach, które wcześniej w ogóle nie gościły w ich głowach.


Trzy lata po wizycie Fineasa erem odwiedziła kobieta, aby sie naukami mnichów zbudować. W nocy jeden z nich odwiedził ja w celi, zgrzeszyli ze sobą, a rano wspólnie opuścili erem i nigdy do niego nie wrócili. Wkrótce to samo przydarzyło się drugiemu i trzeciemu. Dwaj poozostali zostali sodonmitami i zaczęli grzeszyć ze sobą nawzajem.


Gdy kolejny rok minął, żaden z nich nie trwał juz w związku z osoba, z którą po raz pierwszy zgrzeszył. Wszyscy mieszkali w mieście i utrzymywali sie ze sprzedaży swych ciał. Wiele bowiem tak kobiet jak i mężczyzn nie wahało sie dobrze płacić za rozpustę z byłym mnichem. Wkrótce wszyscy dawni eremici tonąc w grzechach swoich pomarli.


A w dawnym eremie zamieszkali rozbójnicy. Napadali na karawany, rabowali dobra. Mężczyzn zabijali od razu, a kobiety najpierw niewolili i gwałcili na wszelkie możliwe sposoby, następnie zabijali, gdy im się znudziły.


Tagi:

 
Fajne
oceny pozytywne: 2  |  oceny negatywne: 0

Dodaj komentarz: