TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Internetowe ostrzeżenie

Do rodziców

Ogólnie rzecz ujmując, internet jest dobrym miejscem. Dzięki internetowi można poznać wiele ciekawych osób o podobnych zainteresowaniach. Ale tak samo jak w realnym życiu może się zdarzyć coś złego. Twoje dziecko nie zostanie przestępcą od samego używania internetu - ale wciąż musisz pamiętać o kilku ryzykownych sytuacjach. Obowiązkiem rodziców jest zapewnienie bezpieczeństwa w takich okolicznościach.

Spędź więcej czasu ze swoim dzieckiem. Dzieci uciekają w wirtualny świat kiedy mają problemy w realnym życiu i nikt nie chce wysłuchać ich problemów. Jeśli Twoje relacje z dzieckiem są zbudowane na zaufaniu wtedy możesz łatwiej mu pomóc. Nie próbuj ciągle kontrolować dziecka - jeżeli dziecko będzie Ci ufało to samo zwróci się o pomoc gdy będzie miało problem. W dzisiejszych czasach dziecko wie pewnie więcej od Ciebie o internecie, też się nim zainteresuj i pozwól dziecku pokazać Ci czego samo się nauczyło.

Zadaj dziecku pytanie, co dobrego/złego jest na Zamba.pl. Sam utwórz konto na Zamba.pl i dodaj dziecko do listy swoich znajomych. Zobacz co jest na profilu Twojego dziecka - jakie informacje są widoczne tylko dla jego znajomych, a jakie dla wszystkich użytkowników serwisu. Jeżeli coś Cię zaniepokoi, powiedz o tym dziecku i wyjaśnij czego się obawiasz. Nakazywanie i wymaganie czegoś może nie zadziałać. Jeżeli Twoje dziecko jest przez kogoś nękane, najczęściej same nie wie jak się zachować. Niestety, prawo zwykle czeka aż coś się stanie, aby zacząć działać - ale wtedy może być już za późno na pomoc. Poproś dziecko, żeby zawsze mówiło Ci kiedy dzieje się coś, na co nie wie jak zareagować.
Pamiętaj, że internet jest teraz głównym narzędziem komunikacji dla młodych osób, nie zabraniaj im go (zakaz internetu niedługo będzie karą jak zakaz wyjścia z domu). Ucz się internetu, słuchaj swoich dzieci i znajdź dla nich czas!

Do dzieci

Zamba.pl to idealne miejsce do poznania nowych znajomych ale musisz pamiętać, że tak jak w prawdziwym życiu, internet jest też pełen niebezpieczeństw. Aby im zapobiec, stosuj się do kilku zasad bezpieczeństwa.

Pamiętaj, że informacje, które publikujesz są widoczne także dla innych. W większości przypadków nic się nie stanie, ale pamiętaj, żeby nie podawać informacji, których nie chcesz ujawniać innym! Z internetu korzystają dobrzy i źli ludzie. Nie pozwól aby Ci źli poznali dane o Tobie, które chcesz zachować dla siebie np. numer telefonu. Chroń swój profil - ostrożnie wybierając miejsca z których logujesz się do serwisu i wymyślaj trudne do odgadnięcia hasła.

Nie umawiaj się z osobami poznanymi w internecie. Jeśli już naprawdę musisz, powiedz o tym swoim rodzicom - powiedz z kim idziesz się spotkać i jak będzie można się z Tobą skontaktować. Jeżeli nie możesz tego zrobić, powiedz znajomym gdzie wychodzisz. Zabierz kogoś ze sobą na pierwsze spotkanie z nieznajomą osobą (najlepiej osobę dorosłą). Spotkajcie się w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - w centrum handlowym, popularnej kawiarence itp. Jeżeli to możliwe, sprawdź z kim naprawdę się spotykasz - dowiedz się czy macie wspólnych znajomych. Pamiętaj - ludzie nie zawsze są tak dobrzy, jak to może się wydawać.